Wybór Szynki

Jeśli dotychas nie próbowałeś prawdziwej hiszpańskiej szynki, to masz właśnie okazję sprawić sobie nie lada przyjemność. Jest to szynka, której nie sposób porównać żadną inną, którą do tej pory jadłeś. Subtelny orzechowy smak wzbogacony nutą maślaną w połączeniu z aksamitną fakturą sprawiają, że szynka wprost rozpływa się w ustach. Poddana w temperaturze pokojowej i pokrojona w cienkie jak opłatek plasterki jest prawdziwie nieziemskim przysmakiem.

Najlepsza szynka na świecie

Nasza szynka pochodzi z Hiszpanii. I tylko z Hiszpanii. Tylko Hiszpania może się poszczycić hodowlą wyjątkowej rasy świń - czarnej świni iberyjskiej, specyficznymi warunkami klimatycznymi oraz bezkresnymi połaciami lasów dębowych. Suma tych elementów w połączeniu z kilkusetletią ekspertyzą tradycyjnego wyrobu stanowi o wyjątkowej jakości tego przysmaku.

To co stanowi o wyjątkowości szynki hiszpańskiej, to fakt, że dojrzewa ona dokładnie tak samojak przed setkami lat. Nie jest ona gotowana, parzona, wędzona ani pieczona. Jedynym surowcem wykorzystywanym przy produkcji naszej szynki jest sól morska, którą jest ona nacierana a następnie odwieszana do suszenia na okres od jednego do czterech lat z uwględnieniem wielkości oraz właściwości konkretnego kawałka szynki.

Tradycyjny wolny chów

Zdrowa iberyjska świnia, dorastająca w stadzie, które spędza czas w bezkresnych hiszpańskich lasach dębowych w poszukiwaniu żołędzi i jagód, jest naprawdę szczęśliwym zwierzęciem. Ma to szczególne znaczenie jeśli chodzi o smak mięsa.

Wprawdzie intesywny przemysłowy hów oznaczałby tańszy koszt uzyskania mięsa, jednakże pomijając już nawet czysto humanitarną kwestię sposobu traktowania zwierząt, przemysłowo uzyskana szynka jest po prostu niesmaczna.

W Hiszpanii zasady tradycyjnego chowu są przestrzegane i poddawane wnikliwej kontroli przez samych hodowców. Dlatego nasi konsumenci poza czerpaniem przyjemności z wyśmienitego smaku samej szynki, mogą napawać się również świadomością uczestniczenia w wielowiekowej tradycji utrwalającej zdrową, pełną szacunku równowagę pomiędzy naturą a jej darami, które na co dzień spożywamy.

Samo Dobro

Zastanówmy się. Czy cokolwiek o tak nieziemskim smaku może być w ogóle zdrowe? Cóż, opowiedź brzmi: tak! Dzięki wyjątkowej strukturze DNA świń iberyjskich i diecie opartej wyłącznie na żołędziach – szynkę produkowną z tak odżywianych świń nazywamy „bellota“ – ich mięso w masie tłuszczowej zawiera ok 55% kwasu oleinowego. Dokładnie ten sam związek sprawia, że spożywanie oliwy z oliwek jest dla nas dużo bardziej korzystne niż spożywanie innych olejów. Mowa tutaj o jednonienasyconych kwasach tłuszczowych.

Spożywana z umiarem hiszpańska szynka typu bellota pomaga nie tylko zredukować poziom złego cholesterolu (LDL) ale też i podnieść poziom tego dobrego (HDL). Ponadto zawiera szereg witamin: B1, B6, B12, E, kwas foliowy oraz minerałów, chociażby: wapno, żelazo, cynk, magnez i fosfor.

Bez obaw można włączyć hiszpańską szynkę typu bellota do niskokalorycznej diety, ponieważ 50 gr porcja zawiera tylko 150 kalorii.

(źródła: Spanish Academy of Gastronomy, L.Ortega, Fatty acid compositions of selected varieties of Spanish dry ham related to their nutritional implications (Fernandez, Ordonez, Cambero, Santos, Pin, de la Hoz; Departamento de Nutricion, Bromatologıa y Tecnologıa de los Alimentos, Facultad de Veterinaria, Universidad Complutense de Madrid), Wikipedia, jamoncom, about.com)

Co znaczą te wszystkie hiszpańskie nazwy szynek? Która z nich jest najlepsza?

Są trzy rodzaje hiszpańskiej szynki.

Najtańsza z szynek nazywa się 'jamon serrano'. Jest ona wytwarzana z mięsa zwyczajnych białych świń, karmionych paszą i zwykle dojrzewa około roku czasu. Ma ciepły, łagodny smak.

Następna w kolejności jest 'jamon iberico'. Wytwarza się ją z mięsa czarnych świń iberyjskich karmionych paszą. Ma ona bogatszy smak niż szynka typu Serrano. Dojrzewa zwykle od roku w zwyż w zależności od wielkości szynki.

Najlepsza z szynek to 'jamon iberico de bellota'. Wytwarza się ją z mięsa czarnych świń iberyjskich, chodowanych metodą wolnego chowu, w którym zwierzęta żyją swobodnie na wolności a czas mija im na niczym niezmąconym poszukiwaniu żołędzi w ściółce rozległych lasów dębowych.

Podpowiedź: Jeśli jesteś smakoszem i lubisz wyraźny smak, kup szynkę typu bellota - pamiętaj, że zawsze zanim podejmieesz decyzję o zakupie całej szynki możesz zamówić na próbę bellotę w plasterkach. Jeśli z kolei preferujesz bardziej łagodny smak sięgnij po iberico. A jeśli masz ograniczone środki kup po prostu Serrano.

Podpowiedź: Szynka tak samo jak wyborne wino lub dobry ser wymaga czasu aby w pełni dojrzeć – wedle zasady im starsze tym lepsze (przy okazji z reguły również droższe). Przy każdej z naszych szynek znajdziesz informacje odnośnie czasu dojrzewania.

Podpowiedź: Jeśli nie masz stojaka na szynkę proponujemy przy pierwszym zakupie wybrać taką do której dodajemy stojak lub po prostu wybrać stojak z naszej oferty. Porcjowanie szynki bez pomocy stojaka nie jest zbyt przyjemnym zajęciem.

Ile porcji liczy szynka?

Rekomendowana wielkość jednej porcji to między 50 a 100 gr szynki.

Z dużej szynki uzyskamy od 20 do 50 porcji cienkich plasterków. Z małej szynki otrzymamy od 10 do 20 porcji cienkich plasterków.

Szynka na stendzie po napoczęciu jeszcze przez około miesiąc czasu powinna utrzymać się w stanie idealnym. Ważne aby nie trzymać szynki w lodówce i nie owijać żadnym materiałem. W razie jakichkolwiek niejasności rekomendujemy zapoznanie się z naszym darmowym dodatkiem w postaci instruktażowej płyty DVD lub wysłanie maila z pytaniem bezposrednio na adres joshandguy@hamloverspolska.com. Polecamy rownież zakładkę FAQ na naszej stronie.